Czy picie HERBATY odwadnia organizm?
- lobuzpl
- 17 lis 2016
- 2 minut(y) czytania
Siedzę, czytam, delektuję się herbatką i nagle, czuję suchość w ustach. Mielę jęzorem zadając sobie pytanie czy to lekkie odwodnienie. Szybka analiza ilości wypitej wody tu i teraz. Nie mam zastrzeżeń. Więc o co biega ? - myślę. Czy to ta cholerna herbatka? To tylko trzecia filiżanka. Jak myślicie? Popijam herbatki bo wiem, że picie dwóch filiżanek herbaty dziennie jest równie dobre jak picie większej ilości wody. Wywołuje również dodatkowe korzyści dla zdrowia, chroniąc przed chorobami serca i niektórymi nowotworami. (European Juurnal of Clinical Nutrition).
Eksperci uważają, że flawonoidy są kluczowym składnikiem w herbacie, które sprzyjają zdrowiu. Te przeciwutleniacze polifenolowe znajdują się w wielu produktach, w tym roślinach i liściach herbaty, i wykazano, że zapobiegają uszkodzeniu komórek.
Odkryli oni wyraźne dowody, że picie od trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Niektóre badania sugerują, że konsumpcja herbaty chroni przed rakiem, chociaż efekt ten był mniej wyraźny.
Badania dotyczące kofeiny świadczą taką oto prawdę: bardzo wysokie jej dawki odwodniają i każdy może zakładać, że napoje zawierające kofeinę też to czynią.
Dr Ruxton powiedział: "Picie herbaty jest lepsze dla ciebie niż picie wody”. Powiedziała również, że to miejski mit, że herbata sprzyja odwodnieniu. "Badania nad kofeiną udowodniły, że bardzo wysokie dawki mogą odwodnić”.
Poza faktem, że herbata jest takim samym środkiem nawadniającym jak woda, jest bardzo silnym antyoksydantem i środkiem przeciwnowotworowy. Na co zwrócić uwagę należy? A na flawonoidy i antyoksydanty polifenoli, które są naturalnymi składnikami napoju. Filiżanka herbaty zawiera fluor, stwierdził dr Carrie Ruxton.
Nie ma dowodów, że spożywanie herbaty jest czy było szkodliwe dla zdrowia. Jednak badania wskazują, że herbata może zaburzać zdolność organizmu do wchłaniania żelaza z pożywienia; czyli ludzie z ryzykiem wystąpienia anemii powinni unikać picia herbaty przed posiłkami.
Liście herbaty są bardzo bogatym źródłem flawonoidów. Flawonoidy są klasą naturalnie występujących związków roślinnych, które działają jako przeciwutleniacze. Potrzebne są również do przetwarzania witaminy C, utrzymują ściany naczyń włosowatych i chronią przed infekcjami. Niedobór może prowadzić do siniaków.
Ku chwale herbaty warto wiedzieć, że naukowcy z Royal College of London dowiedli, że herbata ma zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jednak pojawia się mały klops, ponieważ napoje takie jak kawa, czarna herbata i kakao zawierają puryny - toksyn, które muszą być rozcieńczone w dużej ilości wody, aby mogły być usunięte z organizmu.
Przez długi czas uważano również, że zawierające kofeinę napoje działają moczopędnie, wiadomo już, że osoby spożywające napoje zawierające do 550 miligramów kofeiny nie wydalały więcej moczu niż pijący napoje bezkofeinowe. Powyżej 575 miligramów substancja działała moczopędnie. Wg. Niemieckiego Towarzystwa Żywienia (Deutschen Gesellschaft für Ernährung) przy regularnym piciu kawy organizm sam, bez żadnej pomocy potrafi regulować własną gospodarkę wodną.
Co do tych alkaloidów purynowych zawartych w kawie, herbacie takich jak kofeina, teofilina, teobromina - działają moczopędnie. Ale tutaj dywagacje dotyczą picia herbaty. Dlatego zwrócić uwagę trzeba na fakt, że stężenia ww. substancji w herbacie i kawie, są zbyt małe, aby taki efekt wywołać. Stosujemy je w roztworach wodnych, co rozwiązuje problem puryn. Stosunkowo!
A ja wracam do swej herbatki!

Comments