top of page

Czy wiesz, że HENNA ma właściwości LECZNICZE?

  • lobuzpl
  • 19 gru 2016
  • 2 minut(y) czytania

Henna jest naukowo nazywana Lawonia inermis. Jest to dość duży krzew, który rośnie do około dwudziestu stóp. Ten krzew kwitnie na małe różowe lub białe kwiaty, które dają małe owoce. Krzewy henny uprawiane są w dużych ilościach w Indiach, a także w całej części Bliskiego Wschodu i Afryki. Wykorzystuje się hennę w Ayurvedzie, jak również w innych tradycyjnych terapiach.


Kora, nasiona, liście i olej rośliny zostały wykorzystane do celów zdrowotnych ( przez wieki ), dzięki przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym właściwościom henny. Jest zwykle w postaci proszku lub pasty. W Indiach henna jest powszechnie określana jako mehandi.


Henna jako barwnik do włosów


Jest powód, dla którego henna jest najbardziej znana jako barwnik do włosów. Gdy umierają włosy, henna jest często wykorzystywana w połączeniu z oliwą z oliwek i innych roślin. Niektóre przykłady to czarna herbata i kwiaty hibiskusa.


Poniżej przedstawiam inne fantastyczne zastosowania henny:


1. Wzmocnienie kondycji włosów


Korzystanie z henny pomaga wzmocnić pasma włosów i naprawić szkody. Pomaga także zrównoważyć pH włosów, które jest niezbędna dla ich zdrowia. Moczenie liści henny w wodzie, a następnie stosując je do włosów i skóry głowy działa leczniczo.

Henna również spełnia się jako odzywka. Łącząc część henny, sok z cytryny, jogurt i zieloną herbatę sprawia, że mikstura przywraca wilgoć i połysk włosów.


2. Wspiera wzrostu włosów


Przy regularnym stosowaniu, henna może pomóc włosom rosnąć i sprawia że są mocniejsze. Łącząc hennę i olej sezamowy jest jednym z zalecanych sposobów.


3. Niweluje łupieżu


Łącząc namoczone nasiona kozieradki, gorczycy oraz liście henny, możemy pomóc sobie w pozbyciu się nieznośnego łupieżu czyli henna dzieła leczniczo.


4. Sposób na zapalenie mięśni i stawów


Henna ma właściwości przeciwzapalne. Po zastosowaniu oleju z henny na obolałe mięśnie i stawy, można przyczynić się do zmniejszenia bólu i zwiększenia zakresu ruchu.


5. Łagodzi ból głowy


Henna może pomóc złagodzić ból głowy lub migreny.


6. Pomaga leczyć drobne rany


Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości henny mogą być bardzo użyteczne do leczenia drobnych ran. Jeśli masz skaleczenia i zadrapania, stosując trochę henny możesz przyczynić się do "ochłodzenia" rany i chronić przed zakażeniem. Jako bonus, henna pomaga zmiękczać rany i zabezpieczyć je przed inwazją mikroorganizmów.


7. Łagodzi ból po oparzeniu


Pasta z henny może również pomóc złagodzić drobne oparzenia i zachęcić do gojenia.

8. Leczeniu trądziku


Trochę pasty z henny na miejscach dotkniętych trądzikiem przed pójściem do łóżka, aby zmniejszyć obrzęk i zmiany na skórze.

9. Ulga w walce z łuszczycą skóry głowy


Łuszczyca owłosionej skóry głowy może być bardzo nieprzyjemna, jak również brzydka. Łącząc proszek henny z białkiem jaja, trochę oliwy z oliwek i odrobiną wody sprawia, że zaobserwujemy pożądany efekt leczniczy i wizualny.


10. Ból gardła


Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości henny, a także jej charakter chłodzenia, może znacząco pomóc w walce z bólem gardła.


Uwaga: PAMIĘTAJ, że możliwe są alergie skórne od henny, więc przed zastosowaniem henny na dużej powierzchni skóry lub włosów, przetestuj ją na małym skrawku skóry najpierw w celu upewnienia się, że nie ma reakcji.



Comments


bottom of page