top of page

Czy SMOG wywołuje RAKA płuc ?

  • lobuzpl
  • 9 sty 2017
  • 4 minut(y) czytania

Odnotowano wiele badań wykazujących, że ryzyko zanieczyszczenia powietrza jest jeszcze większa, niż kiedyś - jak sądzono. Wcześniejsze badania głównie skoncentrowane były na pokazaniu związku między narażeniem na zanieczyszczenia powietrza i wzrostem wskaźników choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, udar mózgu, a nawet cukrzycy i otyłości. Niedawno bo w 2013 roku, szereg badań w amerykańskich czasopismach medycznych i naukowych pokazywały bezpośrednie powiązania między zanieczyszczeniem powietrza a rakiem płuc. Najważniejsze badania były opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. Ta recenzja zawierała ponad 1000 prac naukowych z pięciu różnych kontynentów a kiernkiem do wniosku, że zanieczyszczenie powietrza i pyłu zawieszonego w powietrzu były zarówno związane z rakiem płuc, i powinny być klasyfikowane jako rakotwórcze.

Co to jest smog?


"To zanieczyszczone powietrze, które jest mieszanką mgły oraz wysokiego stężenia toksycznych gazów i pyłów wytwarzanych głównie przez piece domowe, zakłady przemysłowe i pojazdy. Smogowi sprzyja duża wilgotność powietrza i brak wiatru.

Smog można podzielić ze względu na jego zawartość chemiczną na smog typu londyńskiego i smog typu Los Angeles. Smog londyński występuje w temperaturze od -3 do 5°C (mniej więcej od listopada do stycznia), zawiera głównie dwutlenek siarki, dwutlenek węgla i pyły. Jest skutkiem spalania paliw kopalnych. Zdecydowanie ogranicza widoczność. Smog typu Los Angeles pojawia się w temperaturze od 24 do 35°C. Na jego wytworzenie wpływa bardzo słoneczna pogoda oraz spaliny pojazdów. Znajdują się w nim głównie tlenki azotu, tlenek węgla, węglowodory aromatyczne i nienasycone, ozon oraz pyły przemysłowe. Smog typu Los Angeles również ogranicza widoczność i barwi powietrze na brązowo.


W smogowych prognozach często można spotkać skróty PM2,5 oraz PM10. Co to takiego?

PM oznacza pył zawieszony, czyli mieszaninę cząstek, która wisi w powietrzu. Cyfry i liczby określają wielkość drobinek pyłu. 2,5 to malutkie cząsteczki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Dzięki swoim rozmiarom mogą wdzierać się do dróg oddechowych, płuc i krwi. 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Wnikają do dróg oddechowych i płuc. Im mniejsza średnica cząstek, tym większa szkodliwość pyłu, ponieważ trujące substancje mają łatwiejszy dostęp do organizmu."


Jakie choroby powoduje smog?


Chorobotwórczy jest benzopiren, który należy do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Nie szkodzi zdrowiu natychmiast, lecz kumuluje się w organizmie i powoduje choroby przewlekłe.


Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym smogiem środowisku uszkadza układ nerwowy. Choroby, które powoduje smog to:

  • alergie (katar sienny, zapalenie spojówek),

  • astma,

  • niewydolność oddechowa,

  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,

  • nowotwory,

  • choroby układu krążenia (zawał, zator, udar),

  • duszności, nierówna praca serca, ból w klatce piersiowej,

  • inne schorzenia oskrzeli i dróg oddechowych. Kto jest odpowiedzialny za smog?

Prawie połowa szkodliwych substancji, które tworzą smog, emitowana jest przez gospodarstwa domowe. Ludzie ogrzewają domy paliwami stałymi, między innymi węglem, najczęściej w piecach, które nie są w żaden sposób kontrolowane i wypuszczają mnóstwo zanieczyszczeń. Co gorsza, w wielu domach pali się śmieci, także te z tworzyw sztucznych. Oprócz standardowego węgla ludzie używają też węglowych odpadów, czyli mułu i miału, które poważnie zanieczyszczają powietrze.



Co możemy zrobić, aby chronić siebie? W jaki sposób możemy przyczynić się do podniesienia świadomości w zakresie zanieczyszczenia powietrza?


Najważniejszą rzeczą jest ruch rządu, jak również ustanowienie medycznej wskazówki i uznać, że zanieczyszczenie powietrza jest w rzeczywistości czynnikiem rakotwórczym, coś, co może powodować raka płuc u ludzi. Większa edukacja społeczeństwa, badania i być może akcje władz takie jak "czyste dni świadomości powietrza." mogą zmierzać ku lepszemu rozumienia problemu.



Zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną raka płuc, wynika z nowego raportu agencji Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), potwierdzając to, co wielu od dawna podejrzewało, że wdychanie smogu to główna przyczyna takiego stanu.

Nowy raport wskazuje, że zanieczyszczenie jest bardziej problematyczne, że powoduje to raka bardziej niż inne toksyny środowiskowe, takie jak bierne palenie.


"Uważamy, że jest to najważniejszy czynnik rakotwórczy środowiska, bardziej niż bierne palenie", powiedział Kurt Straif, szef Międzynarodowej Agencji Badań nad zwalczaniem raka.


IARC dodał zanieczyszczenia powietrza na listę czynników rakotwórczych, obok znanych zagrożeń, takich jak azbest, tytoń i promieniowanie ultrafioletowe. Decyzja zapadła po konsultacji przeprowadzony przez panel ekspertów zorganizowany przez IARC, która ma siedzibę w Lyonie we Francji.

IARC wcześniej uznanwał niektóre ze składników m.in, spaliny Diesla jako rakotwórcze.


Klasyfikacja została podjęta po analizie ponad 1000 badań na całym świecie, a zawarte w nich było wystarczająco dowodów, na to że narażenie na zanieczyszczenia powietrza powoduje raka płuc.

Nowy raport został opublikowany 17 października na stronie IARC .

W 2010 roku, jak podała agencja było ponad 220.000 zgonów z powodu raka płuc na całym świecie związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Agencja odnotowała również związek z nieco wyższym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza moczowego.



Zanieczyszczenie powietrza jest złożoną mieszaniną, która zawiera gazy i zanieczyszczenia pyłowe, jeden z podstawowych czynników rakotwórczych to drobne cząstki, które mogą być osadzone głęboko w płucach ludzi.

Badania wykazały również, związek z zanieczyszczeniem powietrza z podwyższonym ryzykiem zawału serca, niewydolności serca , problemem z oddychaniem, a także zagadnienia związane z ekspozycją w okresie ciąży, w tym wzrostu ryzyka niskiej masy urodzeniowej i autyzmu wśród potomstwa.



Zanieczyszczenie powietrza jest również problemem w Stanach Zjednoczonych. American Lung Association wskazał w "State of the Air" w raporcie, że w 2013 roku 40 procent amerykańskiej populacji mieszka w obszarach o niezdrowym poziomie zanieczyszczenia powietrza - około 131 milionów Amerykanów.





Comments


bottom of page