top of page

Pepsi potwierdza: ich produkt zawiera RAKOTWÓRCZY składnik.

  • lobuzpl
  • 20 sty 2017
  • 2 minut(y) czytania

Gdy Center for Environmental Health upublicznił wyniki badań wykazujące, że Pepsi celowo ukrywa obecność wysokiego poziomu 4-Mel w swoich popularnych napojach bezalkoholowych ( w 2013 roku ), firma zrezygnowała z tej substancji chemicznej w swoich napojach oraz przyznała, że to było niebezpieczne. 4-MEL, jest skrótem dla 4-metyloimidazolu , to związek, który powstaje przy wytwarzaniu karmelu ( barwnika ) i jest znanym czynnikiem rakotwórczym.


Karmelowy barwnik powstaje w wyniku reakcji cukrów z amoniakiem i siarczkami pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Podczas produkcji karmelowego barwnika tworzą się uboczne produkty 2-MEl (2-acetylo-4-tetrahydroksybutylomidazol) i 4-MEl (4-metyloimidazol). I to właśnie te uboczne produkty posądzane są o rakotwórcze działanie. Jak pokazują badania niezależnego zespołu naukowców z John Hopkins Center for a Livable Future (CLF), około 44-58 proc. osób między 6, a 64 rokiem życia, które spożywają codziennie słodkie napoje gazowane zupełnie niepotrzebnie narażają się na działanie 4-metyloimidazolu (4-MEI). Praca z zakresu towaroznawstwa i chemii w odniesieniu do oznaczenia 4-metyloimidazolu w karmelu spożywczym, przedstawia swoje spostrzeżenia:

„W karmelu wyprodukowanym tradycyjną metodą okresową stosowaną w przemyśle oraz metodą ciągłą zastosowaną w skali laboratoryjnej oznaczano ilościowo 4-metyloimidazol metodą opracowaną przez J. Carnavale'a. Stwierdzono znaczne zróżnicowanie pod względem jakościowym i ilościowym składników frakcji "pochodnych imidazolu" w badanych próbach karmelu pochodzących z różnych szarż produkcyjnych. W karmelu otrzymanym metodą okresową znajdowały się większe ilości toksycznego 4-metyloimidazclu i większa liczba składników frakcji "pochodnych imidazolu" niż w karmelu wyprodukowanym metodą ciągłą. „ Od tego czasu producent napojów walczył z wymaganiami, aby umieścić informację ostrzegawczą na napojach, które zawierają substancję a jest to nie tylko Pepsi, ale także Pepsi Light i Pepsi One. Badanie z 2014 roku Consumer Reports wykazało, że 4-Mel w Pepsi przekracza dopuszczalny poziomu 29 mikrogramów na butelkę.





Comments


bottom of page